Wybierz region

Wybierz miasto

  Do baku, nie na talerz

  Autor: Łukasz Pałka

  2005-11-16, Aktualizacja: 2005-11-17 07:30 źródło: Polska Gazeta Wrocławska

  Rozmowa z Tomaszem Pieciuniem z Katedry Biotechnologii Żywności wrocławskiej Akademii Ekonomicznej • Czy w Polsce produkuje się już żywność modyfikowaną genetycznie? – Na razie w naszym kraju produkcja ...

  Rozmowa z Tomaszem Pieciuniem z Katedry Biotechnologii Żywności wrocławskiej Akademii Ekonomicznej
  • Czy w Polsce produkuje się już żywność modyfikowaną genetycznie?
  – Na razie w naszym kraju produkcja żywności transgenicznej jest minimalna i skupia się głównie na uprawie kukurydzy. Czternaście województw, w tym dolnośląskie, ustaliło, że będą regionami wolnymi od tego typu upraw. Żeby prowadzić produkcję żywności modyfikowanej, trzeba mieć obecnie specjalne pozwolenie. W praktyce zdarzają się przypadki nierespektowania tych przepisów.

  • Ale z pewnością więcej modyfikowanego jedzenia sprowadzamy z zagranicy. Co to takiego?
  – To przede wszystkim przetwory sojowe, sałata, pomidory. Ogromna większość kupowanego przez nas popcornu powstaje z modyfikowanej w Stanach Zjednoczonych kukurydzy. Nie wszystkie produkty są znakowane, więc często nawet nie wiemy, co jemy.

  • Czy polscy rolnicy skorzystaliby na produkcji żywności transgenicznej na skalę masową?
  – To zależy od tego, czy mieliby rynek zbytu. To wymaga zmiany mentalności konsumentów. Z pewnością jednak tego typu uprawy są o wiele wydajniejsze. Przykładowo genetycznie zmodyfikowany rzepak idealnie nadawałby się do produkcji biopaliw, zwłaszcza na Dolnym Śląsku. Co do produkcji przeznaczonej bezpośrednio do jedzenia, byłbym bardzo ostrożny.

  • Dlaczego? Przecież nikt do tej pory nie udowodnił szkodliwości takiej żywności dla zdrowia.
  – Obawy są słuszne. Nie wiemy, jakie skutki dla organizmu wywoła taka żywność po kilkunastu latach. Podobnie było z niektórymi lekami. Dopiero po dłuższym czasie okazywało się, że mają bardzo poważne skutki uboczne. Poza tym żywność transgeniczna ma zły wpływ na całe środowisko, wypiera niektóre rośliny. Z ośmiu tysięcy odmian ryżu w Chinach obecnie zostało ich tylko pięćdziesiąt.
  • A zatem Unia Europejska ma rację, gdy nie chce u siebie takiej żywności?
  – W tej chwili największy udział w tym rynku mają Stany Zjednoczone, gdzie znajduje się prawie 60 procent upraw. Unia na razie jest w stanie wyżywić się tradycyjnymi metodami i nie odczuwa po prostu potrzeby rozpowszechniania żywności transgenicznej.

  Sonda

  Trwają tegoroczne egzaminy dojrzałości. A jak Ty wspominasz swoją maturę?

  • nie byłoby źle, gdyby nie to, że wszyscy dopytywali czy się uczę i niepotrzebnie mnie stresowali (38%)
  • moja matura to najłatwiejszy sprawdzian, jaki miałem w życiu (33%)
  • nie zdawałem matury (16%)
  • to był horror, zadania były trudne i nieadekwatne do tego, co robiliśmy na lekcjach (14%)