Wybierz region

Wybierz miasto

  Górnik w termosie

  Autor: (ULK)

  2005-11-18, Aktualizacja: 2005-11-18 09:19 źródło: Polska Gazeta Wrocławska

  Pracownicy kopalni Rudna testują kamizelki chłodzące ciało Mamy skrócony czas pracy, ale i tak trudno wytrzymać w takiej gorączce pod ziemią – mówi górnik Jarosław Kowalski.

  Pracownicy kopalni Rudna testują kamizelki chłodzące ciało
  Mamy skrócony czas pracy, ale i tak trudno wytrzymać w takiej gorączce pod ziemią – mówi górnik Jarosław Kowalski. – Najgorzej, gdy w jednym rejonie pracuje kilka maszyn. Nie wszystkie mają kabiny klimatyzowane. Trudno oddychać.
  Wiesław Paprotny, pracownik kopalni, twierdzi, że górnicy odczuwają zmęczenie i senność. Wysoka temperatura na dole spowodowana jest tym, że eksploatowane są coraz niżej położone złoża miedzi. Teraz kopalnia sięga 1200 metrów pod ziemią. Termometry wskazują tam 28 stopni C, czasem nawet 33.
  Chłód poszukiwany
  Dotychczasowe sposoby obniżenia temperatury (przewietrzanie wyrobisk i montaż stacji klimatyzacyjnej na szybie R9) nie rozwiązują problemu. Dlatego zdecydowano się na eksperyment z indywidualną ochroną górników. Mają ją zapewnić kamizelki chłodzące ciało. Do kopalni sprowadzono 20 sztuk, po 10 z niemieckiej firmy Dräger (szare) i Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu (zielone).
  W tym tygodniu dwudziestu górników z najgorętszych oddziałów w kopalni Rudna (C-17 i G-17) przebadają lekarze Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie. Przejdą oni m.in. test tolerancji w komorze cieplnej w stacji Górniczego Pogotowia Ratowniczego w Sobinie. Z całej grupy tylko dziesięciu będzie przez trzy tygodnie testować kamizelki na dole kopalni.
  – W pierwszym tygodniu będą pracować w kamizelkach jednej firmy, potem drugiej, a w ostatnim bez żadnej ochrony – wyjaśnia Adam Świtoń, kierownik działu bhp w ZG Rudna. – Przez cały czas będą pod kontrolą lekarzy.
  Osobisty klimatyzator
  Jego zdaniem, kamizelki będą skuteczne. Może nie na wszystkich stanowiskach pracy, ale na kilku na pewno tak. Wiesław Paprotny twierdzi, że taka ochrona przed gorącem przyda się operatorom maszyn, które nie mają kabin klimatyzacyjnych, np. ładowarek.

  Sonda

  Trwają tegoroczne egzaminy dojrzałości. A jak Ty wspominasz swoją maturę?

  • nie byłoby źle, gdyby nie to, że wszyscy dopytywali czy się uczę i niepotrzebnie mnie stresowali (38%)
  • moja matura to najłatwiejszy sprawdzian, jaki miałem w życiu (33%)
  • nie zdawałem matury (16%)
  • to był horror, zadania były trudne i nieadekwatne do tego, co robiliśmy na lekcjach (14%)