Wybierz region

Wybierz miasto

  <b>Jelfa żąda - Załoga przygotowała długą listę życzeń</b>

  Autor: Łukasz Pałka

  2005-11-21, Aktualizacja: 2005-11-19 07:30 źródło: Polska Gazeta Wrocławska

  Wypłaty 10 tys. zł dla każdego pracownika i czterech dodatkowych pensji w ciągu roku, a także dziesięcioletnich gwarancji zatrudnienia zażądają związkowcy od litewskiego inwestora Firma AB Sanitas jako jedyna ...

  Wypłaty 10 tys. zł dla każdego pracownika i czterech dodatkowych pensji w ciągu roku, a także dziesięcioletnich gwarancji zatrudnienia zażądają związkowcy od litewskiego inwestora  Firma AB Sanitas jako jedyna została na placu boju w przetargu prowadzonym przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Związkowcy z Jelfy są pełni obaw, gdyż podczas drugiej rundy negocjacji przedstawiciele inwestora nawet się z nimi nie spotkali. Poprosili jedynie o przesłanie propozycji pakietu socjalnego.
  Niepokój pracowników Jelfy budzi fakt, że Sanitas jest firmą kilkakrotnie mniejszą od Jelfy. Dlatego według związkowców oferowana cena nie może być jedynym kryterium, jakie powinno się brać pod uwagę przy prywatyzacji.
  Prawdziwą bombą okazała się jednak informacja, że doradcą Sanitasa podczas wstępnych negocjacji w sprawie przejęcia Jelfy był Andrzej Mikosz, obecny Minister Skarbu. Odwiedził nawet w tej roli jeleniogórska firmę.
  – Rzeczywiście, był doradcą – przyznaje Magdalena Nienałtowska z resortu Skarbu Państwa. – Ale teraz w sprzedaży Jelfy nie będzie uczestniczył. Decyzję podejmie jego zastępca.
  Pod koniec listopada związkowcy z Jelfy spotkają się z przedstawicielami Sanitasa i będą rozmawiać o pakiecie socjalnym. Żądania zostały mocno wyśrubowane – każdy pracownik ma dostać 10 tys. zł – to jednorazowa premia prywatyzacyjna. Do tego cztery dodatkowe pensje – na Boże Narodzenie, Wielkanoc, z okazji urlopu, a także z okazji Dnia Chemika.
  To nie wszystko. Ochroną przed zwolnieniem mają być objęci pracownicy, którym brakuje mniej niż cztery lata do emerytury. Nikomu nie wolno obniżyć pensji. Wreszcie związki chcą mieć swojego przedstawiciela w zarządzie firmy. •  Oni sprzedają
  Firma AB Sanitas chce nabyć kontrolny pakiet 47 proc. akcji jeleniogórskiego przedsiębiorstwa. Dysponują nimi Agencja Rozwoju Przemysłu, Skarb Państwa i grupa PZU. Do tej pory negocjacjom z inwestorami przewodziła ARP. Ostateczna decyzja ma być wspólna.

  Sonda

  Trwają tegoroczne egzaminy dojrzałości. A jak Ty wspominasz swoją maturę?

  • nie byłoby źle, gdyby nie to, że wszyscy dopytywali czy się uczę i niepotrzebnie mnie stresowali (38%)
  • moja matura to najłatwiejszy sprawdzian, jaki miałem w życiu (33%)
  • nie zdawałem matury (16%)
  • to był horror, zadania były trudne i nieadekwatne do tego, co robiliśmy na lekcjach (14%)