Wybierz region

Wybierz miasto

  Parafie jak grzyby po deszczu

  Autor: (BACH)

  2005-11-19, Aktualizacja: 2005-11-18 19:32 źródło: Polska Gazeta Wrocławska

  Wrocławscy biskupi pojadą do papieża To, że przejęliśmy sanktuarium w Oławie, nie znaczy uznania cudu głoszonego przez pana Domańskiego – tłumaczy metropolita wrocławski arcybiskup Marian Gołębiewski g.

  Wrocławscy biskupi pojadą do papieża
  To, że przejęliśmy sanktuarium w Oławie, nie znaczy uznania cudu głoszonego przez pana Domańskiego – tłumaczy metropolita wrocławski arcybiskup Marian Gołębiewski g. – Jeśli to prawda, to kiedyś wyjdzie ona na jaw. Zamykamy tamtą sprawę i zaczynamy normalną pracę.
  Właśnie o tej normalnej pracy i o jej efektach biskupi będą opowiadać papieżowi Benedyktowi XVI. Takie raporty każda diecezja na świecie składa co pięć lat. Co zmieniło się u nas przez pięć lat, jakie minęły od czasu, kiedy poprzedni metropolita wrocławski, kardynał Henryk Gulbinowicz, zdawał relację papieżowi Janowi Pawłowi II?
  – Mamy mniej wiernych. Powstała nowa diecezja świdnicka i to zmieniło nasze statystyki. Zauważamy zmianę sytuacji rodziny. Coraz więcej ludzi decyduje się na związki nieformalne, żyje bez ślubu, nawet mając dzieci. A tych ostatnich jest znacznie mniej, mamy więcej pogrzebów niż chrztów – mówi arcybiskup Gołębiewski.
  Arcybiskup zawiezie do Watykanu sprawozdanie dotyczące lat, w których jeszcze nie było go we Wrocławiu. Może dlatego, jak powiedział wczoraj, że kiedy rozgrywała się sprawa z objawieniami maryjnymi na oławskich działkach, nie było go w tej diecezji, mógł spojrzeć na te wydarzenia bez obciążeń i zdjąć interdykt, czyli odsunięcie od Kościoła, z wyznawców objawień maryjnych na działkach.
  W miejscu, w którym Kazimierzowi Domańskiemu objawiła się na działkach Matka Boska, działa już nowa parafia z nowym proboszczem.
  To nasza 295 parafia – mówił Gołębiewski. – Może niebawem będzie ich 300.

  Sonda

  Trwają tegoroczne egzaminy dojrzałości. A jak Ty wspominasz swoją maturę?

  • nie byłoby źle, gdyby nie to, że wszyscy dopytywali czy się uczę i niepotrzebnie mnie stresowali (38%)
  • moja matura to najłatwiejszy sprawdzian, jaki miałem w życiu (33%)
  • nie zdawałem matury (16%)
  • to był horror, zadania były trudne i nieadekwatne do tego, co robiliśmy na lekcjach (14%)