Wybierz region

Wybierz miasto

  <b>Świńska górka - Jak Rosjanie wpływają na ceny żywności w Polsce</b>

  Autor: Łukasz Pałka

  2005-11-19, Aktualizacja: 2005-11-19 07:30 źródło: Polska Gazeta Wrocławska

  Po wprowadzeniu blokady polskiego eksportu spadają ceny mięsa w kraju. Klienci nie mogą natomiast liczyć na tańsze warzywa i owoce Od kilkunastu dni polscy producenci i przetwórcy nie mogą wysyłać mięsa do ...

  Po wprowadzeniu blokady polskiego eksportu spadają ceny mięsa w kraju. Klienci nie mogą natomiast liczyć na tańsze warzywa i owoce
  Od kilkunastu dni polscy producenci i przetwórcy nie mogą wysyłać mięsa do Rosji. Zakaz dotyczy także produktów pochodzenia roślinnego, w tym masła czy oleju.
  Parę dni temu szlaban został również zamknięty dla świń wywożonych na Ukrainę. To wszystko powoduje, że mięsa jest w Polsce znacznie więcej i przyciśnięci do ściany producenci zaczynają obniżać ceny, by znaleźć nabywcę.
  – Rolnicy starają się sprzedać do ubojni wszystko, zupełnie nie patrząc na cenę. Byle szybko – mówi Witold Choiński, prezes Polskiego Związku Producentów, Eksporterów i Importerów Mięsa.
  Podobnie zresztą reagują przetwórnie, szukające na gwałt kupców.
  – Już obniżyliśmy ceny mięsa o 5-10 procent – mówi Maria Lorczyk, współwłaścicielka Zakładu Przetwórstwa Mięsa He-Ma w Ząbkowicach Śląskich. – Dla konsumentów to oczywiście bardzo pozytywne zjawisko. Ale z drugiej strony, gdy rosyjski rynek zostanie otwarty, to ceny mogą gwałtownie skoczyć.
  – W pierwszym tygodniu po wprowadzeniu zakazu obserwowaliśmy załamanie – przyznaje przedstawiciel firmy Wędmas. – Teraz powoli wszystko wraca do normy. Obniżyliśmy ceny o kilkanaście procent – mówi. Jego zdaniem, taka sytuacja nie potrwa jednak długo i jeszcze przed świętami ceny pójdą w górę.
  Inaczej wygląda sytuacja na rynku warzyw i owoców. Na Dolnym Śląsku nie ma dużych producentów, wiele sprowadzamy z innych regionów.
  – Aż 80 procent mleka i połowę owoców – wylicza Leszek Grala, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.
  Dlatego obniżek cen raczej nie będzie. – Być może nieznacznie stanieją0 cebula i kapusta – zastanawia się Henryk Kowalik, rolnik spod Trzebnicy.
  Gdyby blokada eksportu utrzymała się dłużej, to mniej będzie kosztować mąka. A to dlatego, że Dolny Śląsk słynie z produkcji zbóż, które trafiają także do hodowców z Wielkopolski. Jeśli spadnie pogłowie świń, to potrzeba będzie mniej zboża i jego cena zjedzie w dół. •

  Sonda

  Trwają tegoroczne egzaminy dojrzałości. A jak Ty wspominasz swoją maturę?

  • nie byłoby źle, gdyby nie to, że wszyscy dopytywali czy się uczę i niepotrzebnie mnie stresowali (38%)
  • moja matura to najłatwiejszy sprawdzian, jaki miałem w życiu (33%)
  • nie zdawałem matury (16%)
  • to był horror, zadania były trudne i nieadekwatne do tego, co robiliśmy na lekcjach (14%)