Wybierz region

Wybierz miasto

  W marcu z rozkładów jazdy może zniknąć niemal połowa pociągów

  Autor: Przemysław Ziółek

  2005-11-16, Aktualizacja: 2005-11-16 10:00 źródło: Polska Gazeta Wrocławska

  Pojadą, jak będzie za co Od 11 grudnia pociągi będą jeździć według nowego rozkładu. Na razie nie musimy bać się ewolucyjnych zmian. Ale tylko na razie W nowym rozkładzie jazdy znalazło się 310 pociągów, tylko o 24 ...

  Pojadą, jak będzie za co
  Od 11 grudnia pociągi będą jeździć według nowego rozkładu. Na razie nie musimy bać się ewolucyjnych zmian. Ale tylko na razie

  W nowym rozkładzie jazdy znalazło się 310 pociągów, tylko o 24 mniej niż w tym roku. Od 11 grudnia będą cztery nowe pociągi do Goerlitz. „Wrocławianin” ze Zgorzelca do Warszawy nie będzie już jeździł przez Opole, lecz przez Ostrów Wielkopolski, a poranny pociąg z Wrocławia do Pragi zastąpi dotychczasowy, wieczorny. Zyskamy nowe połączenia ze stolicy Dolnego Śląska do Gorzowa Wielkopolskiego i Rzeszowa oraz do Poznania przez Milicz i Jarocin.
  Ze strat warto odnotować, że „Czarna Góra” z Wrocławia do Międzylesia będzie zastąpiona pociągiem z Pragi do Poznania, który nie będzie zatrzymywał się m.in. w Henrykowie i Domaszkowie. Bezpośredni pociąg z Kłodzka do Warszawy będzie jeździł tylko podczas ferii, wakacji i świąt.
  Mogą nas jednak czekać większe kłopoty. Rozkład stworzono z założeniem, że urząd marszałkowski dopłaci do pociągów 80 milionów złotych. Tymczasem, kilka dni temu okazało się, że mogą zapłacić jedynie 40 mln zł. Kolejarze zapowiedzieli, że jeśli do końca roku urząd nie znajdzie pieniędzy, zmian może być więcej. Wytypowali 134 najbardziej niedochodowe pociągi, ich likwidacja rozwiązałaby sprawę. – Ale urząd marszałkowski może wytypować do likwidacji inne – mówi Andrzej Piech z dolnośląskiego oddziału PKP Przewozy Regionalne.
  – Nie wyobrażam sobie, by PKP zlikwidowały tyle pociągów – ripostuje Ryszard Kuc, dyrektor Działu Przewozów Kolejowych w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim. Zaznaczył jednak, że kolejarze nie mogą liczyć na większą dotację.

  Z tych tras mogą zniknąć pociągi
  Oleśnica – Krotoszyn
  Oleśnica – Ostrów Wlkp.
  Legnica – Kamieniec Ząbkowicki
  Kamieniec Ząbkowicki – Nysa
  Wałbrzych – Kłodzko
  Kłodzko – Kudowa
  Jelenia Góra – Lwówek Śląski
  Jelenia Góra – Węgliniec

  Sonda

  Trwają tegoroczne egzaminy dojrzałości. A jak Ty wspominasz swoją maturę?

  • nie byłoby źle, gdyby nie to, że wszyscy dopytywali czy się uczę i niepotrzebnie mnie stresowali (38%)
  • moja matura to najłatwiejszy sprawdzian, jaki miałem w życiu (33%)
  • nie zdawałem matury (16%)
  • to był horror, zadania były trudne i nieadekwatne do tego, co robiliśmy na lekcjach (14%)