(© zdjęcie ilustracyjne)

Przełom kwietnia i maja to okres godowy żmij, co sprawia, że teraz zdecydowanie częściej możemy je spotkać w lesie i na podmokłych terenach.

Wraz z nadejściem wiosny zwierzęta obudziły się do życia. Wśród nich są żmije, jedyne jadowite węże żyjące w Polsce, które potrafią atakować błyskawicznie w przypadku nadepnięcia lub osaczenia.

Żmija ma płaską głowę w kształcie serca, a jej ubarwienie ma kilka odmian: szarą (w odcieniach srebrzystoszarym lub grafitowym), brązową (ceglastą - ciemnobrązową) oraz czarną. Dodatkową cechą, po której możemy rozpoznać żmiję to wąskie, czarne źrenice. Musimy na nie uważać szczególnie na terenach podmokłych, w lasach, a nawet w naszych ogrodach.

-Zeszłej wiosny podczas spaceru z chrześniakiem napotkaliśmy żmiję na łące. Był to bardzo ciekawy obrazek pod względem przyrodniczym, aczkolwiek cale szczęście, że udało nam się uniknąć wtedy bliższego kontaktu- mówi Paweł Rybka, mieszkaniec Kłodzka, który jednocześnie dodaje, że w zeszłym miesiącu nie miał tyle szczęścia.

-Będąc na pikniku ze znajomymi spuchła mi kostka. Początkowo to zignorowałem, a winą obarczyłem latające muszki, których ugryzienie skutkuje tym samym. Jednak po powrocie do domu moja narzeczona zauważyła, że mam ślady bo ukąszeniu. Po skonsultowaniu tego z lekarzem pierwszego kontaktu okazało się, że prawdopodobnie była to żmija, która nie zdołała wpuścić jadu. Miałem szczęście - opowiada Paweł Rybka, informując, że teraz uważnie patrzy pod nogi, gdy porusza się przez miejsca, w których występować mogą żmije.

-Obecnie nie ma tzw. “boom” na ukąszenie żmii. W tym roku nie było żadnego pacjenta- informuje Jadwiga Radziejewska, dyrektor szpitala w Kłodzku.

Należy jednak być czujnym. W przypadku, gdy ukąsi nas żmija, należy udać się do najbliższego szpitala lub wezwać pogotowie.

W naszym powiecie najbliższymi punktami z surowicą są: Bystrzyckie Centrum Zdrowia w Bystrzycy Kłodzkiej i Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłodzku. Niestety, SCM w Polanicy-Zdroju nie udziela informacji na ten temat.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!