Festiwal biegowy w ramach Garmin Ultra Race 2018 w Radkowie zakończony sukcesem

mat. informacyjny
Miniony weekend w Radkowie upłynął pod znakiem biegania i zaciętej rywalizacji na szlakach Parku Narodowego Gór Stołowych. Start i meta zlokalizowane były nad przepięknie położonym zalewem w Radkowie. W ciągu trzech dni w zawodach wystartowało łącznie ponad 1100 zawodniczek i zawodników, którzy do wyboru mieli jeden z czterech dystansów: 81 km, 53 km, 24 km lub 9 km.

GUR to bieg kwalifikacyjny do Ultra Trail du Mont Blanc, za pokonanie w limicie czasu dystansu 81 km zawodnicy otrzymali 4 punkty, 53 km to 3 punkty, a dystans 24 km dawał 1 punkt. Najmłodsi mieli okazję wystartować w biegach Garmin Ultra Kids na jednym z trzech dystansów: 200 m, 500 m lub 1000 m.

Na początek zmagań, w piątek (14 września) z dość wymagającą trasą zmierzyli się zawodnicy, którzy wybrali GUR 81. Do pokonania mieli 81 km trasy oraz 2680 m przewyższenia! Dodatkowo, swoją rywalizację rozpoczęli również biegacze, którzy zdecydowali się wystartować w Challenge 158K, czyli trzy dystanse dzień po dniu, GUR81, GUR53 oraz GUR24.
Pierwszy na metę GUR81, po 8 godzinach, 5 minutach i 26 sekundach wbiegł Piotr Skwarek, który na około pięćdziesiątym kilometrze wyprzedził Piotra Jóźwiaka. Jóźwiak z czasem 08:33:43był drugi, a trzecie miejsce przypadło Michałowi Robakowskiemu, któremu pokonanie trasy GUR81 zajęło 08:49:59. Wśród kobiet wygrała Norweżka Helle Manvik, która na metę wbiegła z czasem 10:08:57. Helle od samego początku prowadziła i nie dała się zaskoczyć goniącym jej biegaczkom. Druga linię mety przekroczyła Marta Plata (11:12:37), a trzecie miejsce przypadło Violetcie Muryn (12:17:23).

Drugi dzień Garmin Ultra Race 2018 (sobota, 15 września) to rywalizacja na dystansie 53 km, w której wzięło udział ponad 400 zawodników! GUR53 to dystans 53 km, 1840 m przewyższenia oraz przepiękne trasy wokół Gór Stołowych. To także drugi dystans dla zawodników, którzy wybrali trzyetapowe zmagania w ramach Challenge 158K!
Najszybszym zawodnikiem na tym dystansie był Mariusz Piekarz (UKS Ludwikowice), który czasem 04:32:06, ustanowił nowy rekord trasy! Drugi na mecie zameldował się Marcin Wróbel (im-motion.pl team), który trasę pokonał w czasie 04:40:23. Trzecie miejsce, z czasem 04:56:41, zajął Christian Terzoni (MarcinSwiercTEAM).
Najszybszą kobietą na dystansie 53 km była Anna Korobko (Kazbegi Ultra Trail), która trasę pokonała w czasie 05:25:27. Drugie miejsca zajęła Jana Mikeszowa (Bakako Running Team; 05:34:42). Trzecie miejsce na podium przypadło Danucie Śmigielskiej z klubu Czerwonak Biega. Jej czas to 05:55:17.

Na dystansie 53 km odbyły się również Mistrzostwa Blogerów i Dziennikarzy. Pierwsze miejsce wśród mężczyzn w tej kategorii zajął Karol Stanisławki, a wśród kobiet Anna Niedźwiedzka.

Niedziela (16 września) to dwa biegi na dwóch najkrótszych dystansach: 9 km oraz 24 km, zawody biegowe dla dzieci Garmin Ultra Kids oraz podsumowanie całości zmagań w ramach trzydniowej klasyfikacji etapowej Challenge 158K.

Niedzielna rywalizacja rozpoczęła się od startu dystansu GUR24. Na linii startu pojawiło się blisko 500 zawodników. Najszybszym z nich okazał się Michał Rajca (GT RAT), który poprawił swój zeszło roczny rekord trasy o prawie dwie minuty! Na mecie zameldował się z czasem 01:48:24. Drugie miejsce przypadło Miłoszowi Szcześniewskiemu (Salco Garmin Team), który na metę wbiegł niemal równocześnie z Piotrem Hercogiem (Salomon Suunto Team). Tutaj o miejscu na podium zadecydowały setne sekundy, a czas na zegarze zatrzymał się dla nich na 01:54:26.
Najszybsza kobieta, Edyta Baluta (xRunners), zameldowała się na mecie z czasem 02:18:16. Urszula Kafarska (SKS OBORNIKI), która prowadziła przez większość dystansu, z czasem 02:20:09 zajęła drugie miejsce. Trzecie miejsce zajęła Ula Przygoda (KK Łowicz; 02:22:13).

Na start na dystansie 9 km zdecydowało się ponad 150 osób. Do pokonania mieli dość wymagającą trasę o przewyższeniach 450 m. Najszybszy zawodnik, Krzysztof Chodorowski (Przedwojewski Mountain Team), pokonał trasę w czasie 46 minut i 30 sekund. Drugi na metę z czasem 00:50:15 wbiegł Tomasz Samosenek (Aktywna Nowa Ruda). Trzecie miejsce przypadło Robertowi Maślance (Futerek Team). Jego czas to 00:50:27. Wśród kobiet tryumfowała Ewa Bałuciak, która na mecie zameldowała się z czasem 00:53:20. Drugą panią była Anna Waliduda (Autogazexpert Runners Team; 00:55:48), a trzecią Ewelina Michalak 00:57:27.

Challenge 158k to trzydniowa rywalizacja na trasach GUR81, GUR53 oraz GUR24. W piątek, na starcie najdłuższego dystansu, ponad 30 śmiałków, którzy rozpoczęli swoją przygodę z trzydniową etapówką. Drugiego dnia dystans 53 km pokonało 26 zawodników. Na prowadzenie wyszedł Michał Drozd (Gruszka z jednym skrzydłem), który trzeciego dnia także pozostał liderem i zwyciężył w klasyfikacji Challenge 158k! Jego łączny czas to 18:00:07. Drugie miejsce zajął Dawid Dybol (czas: 18:16:35), a trzecie Tomasz Markowski (Rykowisko TEAM PKN ORLEN S.A.; 18:36:55).

Nazwiska wszystkich osób, które ukończyły etapówką pojawią się na 6,5 tonowej skale piaskowca, która stoi nad Zalewem Radkowskim.

- Każdy dzień był inny. Pierwszego dnia z kolegami rozpoznawaliśmy teren i rywali, nikt nie wiedział kto jest mocny. Udało mi się być pierwszym, chociaż kolega mnie doszedł przed samą koszulką. To była dosyć trudna trasa. Biegliśmy z przodu, ale do końca nie wiedzieliśmy kto, gdzie jest. Drugiego dnia już mogłem mieć jakąś taktykę, pilnowałem drugiego i później mu odszedłem. Dzisiaj to pełen ogień od początku aż do końca! Było dość ciężko, ponieważ musiał cały czas kontrolować rywali. To była moja pierwsza etapówka, ale na pewno nie ostatnia! – powiedział zwycięzca Challenge 158k, Michał Drozd.

Już 8 grudnia 2018 r. po raz pierwszy odbędzie się druga odsłona Garmin Ultra Race. Tym razem biegacze spotkają się w Gdańsku i będą rywalizować na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.