Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Superfirma: Aleksander Szarapo - architekt wałbrzyskiej rewitalizacji

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Autorstwo A.S.P.A. Pracownia Architektoniczna Aleksander Szarapo
Autorstwo A.S.P.A. Pracownia Architektoniczna Aleksander Szarapo Użyczone przez pracownię
Aleksander Szarapo od 1979 roku pracuje w Wałbrzychu, od lat 90. prowadzi Pracownię Architektoniczną A.S.P.A. Jego koncepcje rozwiązań architektonicznych spotykacie w regionie na każdym kroku. To prawdziwa superfirma.

– W 1979 roku postanowiliśmy razem z żoną, że wyprowadzimy się z Wrocławia. Braliśmy pod uwagę kilka miast, ale uznaliśmy, że to właśnie w Wałbrzychu nowy architekt będzie najbardziej potrzebny – wspomina Aleksander Szarapo, wrocławianin. Ojciec i stryj pana Aleksandra byli architektami, on sam znalazł w tym zawodzie zamiłowanie i swoją pasję przekazał synowi.
Wprost z Politechniki Wrocławskiej młody zapaleniec trafił do Wojewódzkiego Biura Projektów w Wałbrzychu. Pracownia ta zatrudniała nawet 50 osób i miała oddziały w Kłodzku i Świdnicy. Do przełomu lat 80. i 90. pan Aleksander przeszedł wszystkie szczeble kariery i został szefem wałbrzyskiego WBP. – Ściągałem do nas młodych ludzi, z powodzeniem sięgaliśmy po pierwsze zlecenia komercyjne – opowiada. Jednym z ciekawszych projektów wykonanych w tamtym okresie dla miasta była koncepcja przebudowy Teatru Lalki i Aktora. Bryła budynku miała się zmienić nie do poznania, niestety nigdy nie powstał projekt wykonawczy, a tym samym nie doszło do jego realizacji tego zamysłu.
Na przełomie lat 80. i 90 koledzy pana Aleksandra z WBP sięgali po dodatkowe zlecenia od firm prywatnych, w końcu i pan Szarapo zdecydował się na usamodzielnienie. – Zakładając własną firmę byłem pełny obaw, jednak udało się. Początkowo pracownia mieściła się w moim domu, w dzielnicy Szczawienko, a od dekady zajmujemy lokal przy ul. Beethovena – opowiada przedsiębiorca.

Jednym z pierwszych zleceń młodej firmy było przygotowanie adaptacji pomieszczeń w wałbrzyskiej kamienicy „Pod Kotwicą” na siedzibę banku. To pan Aleksander pracował też nad projektem przebudowy pałacu w Morawie pod Strzegomiem na potrzeby działającej tam po dziś dzień fundacji.
W 2009 roku razem z ojcem zaczął współpracować syn Maciej. Po uzyskaniu uprawnień architekta usamodzielnił się i założył spółkę z Łukaszem Komarem, kolegą ze studiów. To wrocławski oddział pracowni A.S.P.A., pan Aleksander jest jej wspólnikiem, a sam pozostał w Wałbrzychu.
Jego firma zawsze była elastyczna i wszechstronna. Przygotowywała projekty koncepcyjne nowych budynków i kompleksowego uzupełniania zabudowanej już przestrzeni miejskiej, zajmowała się też adaptacją, przebudową i rewitalizacją istniejących placów, ulic lub zabytkowych gmachów. – Największym wyzwaniem była dla mnie była rozbudowa Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Szczawnie-Zdroju. Chciałem, aby prace nie naruszyły harmonii dawnej bryły – opowiada specjalista.
Firma poza projektowaniem budynków mieszkalnych jak wałbrzyskie: WTPB przy ul. Świdnickiej, czy przy ul. Orkana, podjęła się też projektowania obiektów o różnym przeznaczeniu, od hali produkcyjnej w Nowej Rudzie, po zespół sportowo-rekreacyjny w Kołobrzegu.

Najwięcej jej dzieł odnajdziecie na Dolnym Śląsku. To zabudowa jednorodzinna i biurowce oraz nagrodzony Dom Kultury Agora we Wrocławiu, a także rewitalizacja centrum w Lądku-Zdroju i Bystrzycy Kłodzkiej.
To pracownia pana Szarapo przygotowała projekt najnowszego budynku w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, osiedla przy ul. Odlewniczej i szczawieńskiego T-Parku. Firma stworzyła też projekty koncepcyjne rewitalizacji Placu Magistrackiego, placu przy ul. Rycerskiej, kompleksu sportowego w dzielnicy Nowe Miasto, a także wałbrzyskiego ZUS, który nota bene został przez projektantów wykonawczych odwrócony. Koncepcja pierwotna zakładała wejście od strony ul. 1 Maja. Na tym przykładzie najlepiej widać, że powierzanie wykonania koncepcji innym architektom wpływa zmianę początkowych założeń.
Pana Aleksandra cieszy zadowolenie inwestorów z jego propozycji, żałuje zaś, że nie udało się zrealizować wielu jego pomysłów, poza przemianą TLiA, warto tu wymienić m.in. propozycję zabudowy placu przy ul. Słowackiego, naprzeciw Poczty Głównej. Doświadczonego architekta smuci też, że tak wielu absolwentów po skończonych studiach nie pracuje w zawodzie projektanta.

– W naszej pracowni szkoliło się wielu uzdolnionych młodych ludzi. Większość z nich po zdobyciu praktyki i uprawnień wyjechała lub nie pracuje w zawodzie. Aby utrzymać się w tej branży trzeba być wytrwałym i pracowitym, same uzdolnienia nie gwarantują sukcesu – dodaje.

Superfirma - gdzie ją znajdziesz

A.S.P.A. Pracownia Architektoniczna
Aleksander Szarapo
Wałbrzych ul. Beethovena 1-2,
[email protected]
www.as-pa.pl
tel. 74 665 43 60.

POZNAJ INNE SUPERFIRMY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto