Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak nie zgubić się w lesie? Objaśniamy znaczenie tajemniczych słupków

Tomasz Sznela
Jak nie zgubić się w lesie? W lesie łatwo zabłądzić, zwłaszcza gdy podążą się poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi - bardzo często przytrafia się to np. grzybiarzom. Okazuje się jednak, że las nie jest wcale takim labiryntem, jak można by sądzić, a w orientacji w terenie bardzo pomocne są słupki, które możecie napotkać po drodze. Ciąg dalszy tekstu poniżej.

Mimo, iż las z pozoru wydaje nam się bardzo odludnym i niezbadanym miejscem, to w rzeczywistości każdy jego kawałek poddany został specjalistycznej ocenie, mającej na celu wyznaczenie funkcji gospodarczych oraz ochronnych. Łatwo to sobie wyobrazić na przykładzie szachownicy. Pola czarne i białe możemy przyrównać do zwartego kompleksu leśnego podzielonego na specjalne sektory - oddziały leśne. Oddziały mają zazwyczaj równy kształt geometryczny, najczęściej prostokątów.

Podobnie jak na szachownicy każdy oddział ma swój numer, identyfikujący go na mapie obszaru. Numery znajdują się na betonowych słupkach, umieszczanych w narożnikach oddziału (w południowo-zachodnim końcu każdy). Łatwo je znaleźć. Gdy się zagubimy wystarczy kierować się w jednym kierunku a prędzej czy później dotrzemy na bezdrzewny pas lub drogę, wyznaczającą tzw. linię oddziałową.

Gdy podążymy wzdłuż tej linii natrafimy na słupek oddziałowy z numerem oddziału, przy którym się znajdujemy oraz z numerami oddziałów sąsiednich. Pozostaje nam tylko odszukać się na mapie, którą można uprzednio ściągnąć na komórkę, aby móc z niej korzystać nawet w przypadku braku zasięgu.

Mapy online można znaleźć np. w tym miejscu

O mapy leśne można też zapytać wcześniej w nadleśnictwie, gdzie możemy otrzymać wydruk takiej mapki, na której zaznaczone są numery oddziałów leśnych wraz z wydzieleniami. Pozostaje nam odnaleźć wspomniany słupek oddziałowy i porównać numerację z oddziałami zaznaczonymi na mapie. Czasami numery oddziałów podawane są również na specjalistycznych mapach turystycznych. Pamiętajcie, iż 1 cm na mapie o skali 1:50 000 równa się w rzeczywistości odcinkowi 50 000 cm, czyli 500 metrów. Mapy leśne z oddziałami są często w większej skali 1:25 000, co oznacza, że 1 cm na mapie odpowiada odległości 250 metrów w terenie.


od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto