Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klub Kibiców Niepełnosprawnych Śląska Wrocław: Przełamywanie barier po wrocławsku

Paweł Parus
Wśród kibiców, którzy regularnie zasiadają na trybunach stadionu przy ul. Oporowskiej, sporą grupę stanowią osoby niepełnosprawne. Z myślą o nich w październiku 2008 roku powstał Klub Kibiców Niepełnosprawnych ...

Wśród kibiców, którzy regularnie zasiadają na trybunach stadionu przy ul. Oporowskiej, sporą grupę stanowią osoby niepełnosprawne.

Z myślą o nich w październiku 2008 roku powstał Klub Kibiców Niepełnosprawnych Śląska Wrocław, na którego czele stanął niżej podpisany (od 9 lat porusza się na wózku). To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, której głównym celem jest aktywizacja osób niepełnosprawnych poprzez uczestnictwo w imprezach sportowych, a także obrona ich interesów na stadionie.

Od początku ogromną pomocą dla działań KKN-u wykazali się pracownicy Śląska - Radosław Bąk i Zbigniew Szwarc. Dziś już w klubie nie działają. Ich rolę przejęła Jolanta Poręba. 10 miesięcy funkcjonowania tego zrzeszenia przyniosło wiele sukcesów. Porozumienie ze Śląskiem gwarantuje, że przez cały sezon 30 osób niepełnosprawnych - wraz z opiekunami - może oglądać mecze ekstraklasy za darmo. Obecność tak licznej grupy ludzi poruszających się na wózkach ma niebagatelny wpływ na zmianę stereotypu kibica. Daje też do myślenia wszystkim tym, którzy uważają, że na stadionie nie jest bezpiecznie. Skoro każdy mecz ogląda tak liczna grupa osób z niepełnosprawnością, to mogą na niego przyjść również kobiety i dzieci. Do tego sposobu rozumowania zachęca również Stowarzyszenie Wielki Śląsk, które współpracuje z KKN-em.

Nie brakuje również problemów, jak choćby przestarzała i niefunkcjonalna infrastruktura na naszych stadionach. Próżno na nich szukać przystosowanych sektorów. Na stadionie przy Oporowskiej udało się ten problem rozwiązać dzięki remontowi budynku klubowego, na którego dachu powstał taras, z którego bez przeszkód można oglądać mecze. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe. Od pewnego czasu trwają rozmowy i poszukiwanie środków na budowę odpowiedniego sektora na trybunie krytej. Odbyło się już w tej kwestii spotkanie z przedstawicielami ratusza, którzy obiecali pomoc. Koszt stworzenia takich miejsc waha się w okolicach 20 tys. zł.

KKN prężnie się rozwija i stawia przed sobą kolejne cele. Do tej pory największym sukcesem było zorganizowanie historycznego wyjazdu kibiców niepełnosprawnych na mecz ligowy do Krakowa. Dzięki temu 30 osób mogło obejrzeć spotkanie przyjaźni Wisła - Śląsk oraz uczestniczyć w wielkiej fecie z okazji zdobycia przez gospodarzy tytułu mistrza Polski. Dzięki wsparciu Startu Wrocław wyjazd był bezpłatny. Idąc tą drogą, KKN zorganizuje w tym sezonie aż pięć takich wyjazdów. Wszystko dzięki porozumieniu z Dolnośląskim Instytutem Doradczym, który mając już doświadczenie z projektami skierowanymi do osób niepełnosprawnych podjął się realizacji wypraw na mecze.

- Tego typu inicjatywy mają ogromny wpływ na aktywizację ludzi z niepełnosprawnością. Cieszymy się, że będziemy mogli im pomóc, a przy okazji dać choć trochę radości - mówi prezes DID, dr Aleksandra Sus. Wypada tylko życzyć, aby tego typu akcji było w Polsce jak najwięcej. Możemy się też cieszyć, że Śląsk jest już niekwestionowanym liderem ekstraklasy. Póki co, w przełamywaniu barier.

Za kilka dni ruszy strona internetowa Klubu Kibiców Niepełnosprawnych: www.kkn.wroclaw.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Klub Kibiców Niepełnosprawnych Śląska Wrocław: Przełamywanie barier po wrocławsku - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na ladekzdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto