Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto i kultura – konferencja w Barbarze i Recepcji 18 oraz 19 października. Ruszyły zapisy

Małgorzata Matuszewska
Poprzednia konferencja cieszyła się wielkim powodzeniem
Poprzednia konferencja cieszyła się wielkim powodzeniem BTW Photographers/Maziarz/Rajter
Nie ma miasta bez kultury, podobnie jak nie ma kultury bez miasta. Wiedzą o tym mądrzy mieszkańcy i liderzy kultury. II konferencja Miasto i kultura odbędzie się pod hasłem Kompromis.

Druga odsłona konferencji „Miasto i Kultura” stanowi kontynuację zeszłorocznej edycji, podczas której Strefa Kultury Wrocław przedstawiła różne aspekty ewaluacji Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Od dłuższego czasu pracownicy Strefy Kultury obserwują przemiany w funkcjonowaniu sektora kultury, a co za tym idzie także w sposobie, w który pracujemy my – producenci, menedżerowie i promotorzy kultury i sztuki. Część z tych zmian ułatwia realizację zadań (ogólnodostępne technologie, internet, darmowe platformy sieciujące czy też powszechna digitalizacja zasobów kultury), część zaś wymaga reakcji i wdrożenia nowych praktyk związanych z zarządzaniem kulturą. Kompromis staje się więc zagadnieniem, któremu pragniemy przyjrzeć się z wielu stron – piszą organizatorzy.
Temat konferencji jest oryginalny. Liderzy wiedzą doskonale, czym jest kompromis w kulturze. Bez niego chyba niczego nie udałoby się zrealizować, bo portmonetka kulturalna Wrocławia nie jest zasobna. Trzeba więc stawiać na kompromis. Jest też potrzebny w dogadywaniu się z artystami, których potrzeby są zwykle spore, a producenci najczęściej nie mogą im zaoferować np. budżetu, jaki by chcieli. Kompromis jest ważnym elementem życia nie tylko kulturalnego, więc warto się przyjrzeć, jak specjaliści od kultury radzą sobie ze wszystkim.
– Bardzo się ucieszyłem z tematu konferencji – deklaruje Krzysztof Maj, dyrektor Strefy Kultury Wrocław, dziś (17 września) w Barbarze. – Dotyka obszaru kultury, jednak warto zauważyć, że w dzisiejszej sytuacji społecznej i politycznej w społecznej dyskusji, buduje nam debaty. Wiele jeżdżę po Europie i jestem pytany, co zostało po naszej Europejskiej Stolicy Kultury. Mówimy, że ktoś kompetentny wyprodukował te wydarzenia i radzimy, jak się to robi.
– Konferencja jest przeznaczona dla ludzi nam podobnych, zajmujących się kulturą czynnie. Chcemy dzielić się doświadczeniami – mówi Romana Roszak, programerka konferencji. – Organizujemy zajęcia kreatywne – podkreśla Krzysztof Bielaszka, programer konferencji.

Kompromis interesuje nas ze względów programowych w kontekście budżetu, jakim dysponujemy, ale też przez wzgląd na źródło i formę finansowania, potrzeby uczestników tworzonych przez nas procesów, potrzebę realizowania konkretnej koncepcji kuratorskiej, wreszcie: język, jakiego używamy, opowiadając o proponowanej przez nas ofercie. Z uwagi na brak jasnej definicji autonomii instytucji kultury czy też ze względu na wciąż obecny w Polsce ilościowy model sprawozdawczości z realizacji zadań rozpatrujemy kompromis także w kontekście społeczno-politycznym, obserwując relację pomiędzy podmiotami samorządowymi lub ministerialnymi a operatorami kultury. Kolejnym aspektem jest współpraca międzysektorowa – analizujemy coraz częściej promowane założenie, iż kultura powinna na siebie zarabiać, dlatego przyglądamy się relacji na linii biznes-kultura.

Na koniec zostawiamy kontekst nas samych, którzy w pędzie produkcji kolejnych projektów i festiwali, pisania kolejnych wniosków o dofinansowania i kreowania kolejnych działań kulturotwórczych zapominamy o samorozwoju, często zaniedbujemy siebie, aż wreszcie zupełnie się wypalamy. Kompromis z góry zakłada równowagę – jak więc my, twórcy środowiska kulturalnego, możemy ją osiągnąć na każdym z pól naszej codziennej pracy?

Gośćmi – prelegentami będą m.in.: Katarzyna Krauze i Małgorzata Zając (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN), Natalia Brylowska (Instytut Kultury Miejskiej), Błażej Grzechnik (Stowarzyszenie Nowe Horyzonty). Tematy są proste i ważne, wspólnie zastanowimy się, jak rozwiązywać konflikty, jak iść na kompromis i zaplanować ofertę dostosowaną do odbiorców.
Konferencja „Miasto i Kultura” / Kompromis / 18–19 października 2018 roku, w Barbarze (ul. Świdnicka 8b) i Recepcji (ul. Ruska 46a).

Rejestracja ruszyła dziś (10 września),

Udział w konferencji jest płatny. Za udział w prelekcjach i debatach zapłacimy 99 zł, udział w jednym warsztacie kosztuje 49 zł. 49 PLN). Szczegółowy program znajdziecie i wejściówki kupicie tutaj: kup bilet

Dla instytucji i NGO są przewidziane zniżki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto