Posłowie i senatorowie będą zarabiać mniej o 20 procent. Sejm przegłosował ustawę, która przewiduje obniżenie ich uposażenia. Posłowie dostaną mniej o ok. 2 tys. zł. Teraz czas na prezydentów, burmistrzów i wójtów.

Zawodowi posłowie otrzymują co miesiąc 10.020,80 zł brutto. Parlamentarzyści zawodowi i niezawodowi mogą także liczyć na dietę (zwolnioną z podatku) w wysokości 2505 zł miesięcznie. Posłowie i senatorowie mają co miesiąc zapewnione finanse na prowadzenie biur. Każdy z parlamentarzystów otrzymuje na ten cel 12 150 zł miesięcznie. Za te pieniądze posłowie nie tylko wynajmują pomieszczenia, ale także płacą pensje pracownikom, rachunki za telefon komórkowy czy energię.

Sejm przyjął ustawę, która przewiduje obniżenie uposażenia parlamentarzystów o 20 proc. Posłowie stracą więc 2004 zł. Oznacza to, że zawodowi posłowie będą teraz otrzymywać miesięcznie nie 10 tys. zł, a blisko 8 tys. zł. Wprowadzone zmiany to efekt decyzji prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński zdecydował, że posłowie będą zarabiać mniej, po tym jak wybuchła afera z rządowymi premiami. Pomysł prezesa poparli wszyscy posłowie PiS.

- Po pierwsze, to na pewno będzie spora oszczędność dla budżetu. Po drugie, opozycja grzmiała, że jesteśmy partią pazerną, więc my powiedzieliśmy sprawdzam i wyszło komu zależy na pieniądzach. My uważamy, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy, tylko dla misji - mówi poseł Przemysław Czarnecki (PiS).

Obniżenie wynagrodzenia posłom to dopiero pierwszy krok. Partia rządząca przygotowuje kolejny projekt, tym razem chodzi o zmniejszenie wynagrodzeń samorządowcom
.

- Prowadzimy pracę nad projektem. Chcemy obniżyć górną granicę zarobków. Nie może być też tak, że burmistrz małego miasteczka zarabia tyle samo, co prezydent dużego miasta - przekonuje poseł Czarnecki.

Wysokość pensji prezydentów miast, burmistrzów i wójtów ustalają radni poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego. Nie mają jednak całkowitej swobody. Ograniczają ich zapisy ustawy o pracownikach samorządowych, ustawa budżetowa i rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Przepisy prowadzą do paradoksów... CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE

Urząd miasta

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!