Przemysław Rogalski, funkcjonariusz Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej, bierze udział w pracach nad stworzeniem unijnych przepisów, dotyczących wyszukiwania materiałów wybuchowych w lotnictwie cywilnym z ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Przemysław Rogalski, funkcjonariusz Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej, bierze udział w pracach nad stworzeniem unijnych przepisów, dotyczących wyszukiwania materiałów wybuchowych w lotnictwie cywilnym z wykorzystaniem psów. To jedyny strażnik graniczny z Polski, który został zaangażowany w tym projekcie.


Szczegółowe przepisy wprowadzi wkrótce Dyrektoriat Generalny do spraw Energii i Transportu Komisji Europejskiej. Dziś poszczególne państwa mają swoje regulaminy. Pana Przemysława na prośbę komisji Komenda Główna Straży Granicznej wyznaczyła, bo jest jednym z najlepszych fachowców w zakresie kynologii i szkolenia psów w kraju. - Straż Graniczna chce, by nowa regulacja uwzględniała istniejący w Polsce model szkolenia i wykorzystania psów służbowych - wyjaśnia Renata Sulima, rzeczniczka prasowa kłodzkich strażników granicznych. I dodaje, że psy mają ponad 90-procentową skuteczność w wyszukiwaniu materiałów wybuchowych. Czworonożni funkcjonariusze są cenni również z innych powodów - zawsze na posterunku, nie mają urlopów i kosztują straż graniczną znacznie mniej, niż gdyby musiała kupić drogie urządzenia techniczne.

Dlatego właśnie Komisja Europejska chce, by psy były częściej wykorzystywane we wszystkich krajach członkowskich. Teraz w Sudeckim Oddziale SG służbę pełni 21 czworonogów różnych ras. Są to spaniele, foksteriery, owczarki niemieckie i jagdteriery. Psy specjalizują się przede wszystkim w wykrywaniu narkotyków i materiałów wybuchowych oraz broni.

Nowe regulacje, nad którymi pracuje także kłodzki pogranicznik, będą dotyczyły również przewodników psów służbowych. Po zakończeniu prac trzeba będzie dostosować szkolenia w zakresie kynologii do wymagań Komisji Europejskiej oraz wprowadzić coroczną certyfikację psów do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!