Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablica w Orpiszewie ku czci rotmistrza Witolda Pileckiego odsłonięta! [ZDJĘCIA + FILM]

Łukasz Cichy
W piątek, 25 maja w Szkole Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Orpiszewie odbyło się odsłonięcie tablicy ku czci patrona szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św., następnie odbyła się uroczysta akademia, a następnie głos zabrali m.in. burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek, poseł na Sejm RP i absolwent tej szkoły Zbigniew Dolata oraz starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Delegatury w Kaliszu Irena Dobra. . Następnie przecięto wstęgę oraz poświęcono tablicę.

–_Chciałem Wam bardzo serdecznie podziękować za to wydarzenie i za te przeżycia. Myślę, że możecie być dumni z tego, że macie takiego patrona. Przyjmijcie to podziękowanie. Podziękowanie kieruję do pani dyrektor, nauczycieli i wszystkich uczniów. Uczniom nagrodzonym bardzo gratuluję, dziękuję księdzu proboszczowi za piękne kazanie. Ks. Jacek pięknie mówił o bohaterach, pięknie mówił o zasadach, pięknie mówił o wartościach. W tym roku szczególnym 2018, 100 – lecie odzyskania niepodległości, 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, pamiętajmy o tym wszystkim co mówił ksiądz proboszcz, jak nie słuchacie burmistrza to księdza słuchajcie, o tym wszystkim co mówiła młodzież i myślę, że we współdziałaniu budujmy naszą niepodległość –_mówił podczas uroczystości burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek.

Historia rotmistrza Witolda Pileckiego mianowanego w 2013 r. na pułkownika Wojska Polskiego jest bardzo ciekawa, tragiczna i mogłaby posłużyć do stworzenia biografii kilku, o ile nie kilkunastu osób.
Urodził się on 13 maja 1901 r. w Ołońcu znajdującego się w dzisiejszej Rosji. W młodości działał w harcerstwie, a w wieku 17 lat wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W czasie bitwy warszawskiej walczył w składzie 211 Pułku Ułanów.

W czasie kampanii wrześniowej podporucznik Witold Pilecki walczył jako dowódca plutonu w szwadronie kawalerii dywizyjnej 19 Dywizji Piechoty Armii Prusy.

Po zakończeniu kampanii wrześniowej przeszedł do konspiracji. W nocy z 21 na 22 września 1940 r. trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz - Birkenau na ochotnika. Otrzymał numer 4859. To dzięki niemu świat po raz pierwszy dowiedział się o tym obozie. Uciekł z Auschwitz w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. W 1944 r. walczył w powstaniu warszawskim, następnie trafił do niewoli niemieckiej. Wrócił do kraju i założył siatkę konspiracyjną, jednak 9 maja 1947 r. został aresztowany. Był torturowany, a podczas ostatniego widzenia z żoną stwierdził:“Oświęcim to była igraszka”. 15 marca 1948 r. został skazany na karę śmierci, wyrok wykonano 25 maja 1948 r.

Tablicę w Orpiszewie odsłonięto więc w 70. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Z kolei placówka nosi imię rtm. Witolda Pileckiego dokładnie od 3 września 2012 r. Na nadaniu imienia szkoła gościła dzieci rotmistrza, czyli: Zofię Pilecką - Optułowicz i Andrzeja Pileckiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto