TOP 9 - Najciekawsze filmy biograficzne TOP 9 - Najciekawsze filmy biograficzne

TOP 9 - Najciekawsze filmy biograficzne (© Conowego.pl)

W kolejnym zestawieniu bierzemy pod lupę filmy biograficzne. Przyjrzymy się postaciom z różnych światów: od wizjonerów, przez muzyków, aż po kontrowersyjne, niekoniecznie pozytywne osobowości, które stały się inspiracją do stworzenia filmów.

Wszystkie pozycje na liście należy zaliczyć do obowiązkowych!

1. „I’m not there. Gdzie indziej jestem” („I’m not there”)

Gatunek: biograficzny, dramat, muzyczny
Kraj produkcji: Kanada, Niemcy, USA
Reżyseria: Tod Haynes
Scenariusz: Tod Haynes, Oren Moverman
Obsada: Cate Blanchett, Christian Bale, Heath Ledger

Aby przedstawić portret niezwykłego artysty, należy potraktować jego osobowość w równie niezwykły sposób. Todd Haynes ukazuje barda rewolucji lat ’60 – Boba Dylana, za pomocą sześciu różnorodnych postaci. Na próżno szukać w tej biografii oczywistej narracji i ciągłości historii. „I’m not there” zbudowane jest w oryginalny sposób ze strzępków barwnej i złożonej osobowości Boba Dylana, z których każda odgrywana jest przez znanych aktorów. W jedną z inkarnacji muzyka wciela się Cate Blanchett, która za tę przemianę otrzymała nominację do Oscara w 2007 roku. Choć wydawać by się mogło, że ilość zaprezentowanych wcieleń jest wystarczająca, to paradoksalnie można wyczuć, że przedstawione, surrealistyczne światy Boba Dylana tworzą tylko pewien ułamek jego charakteru.


2. „Amadeusz” („Amadeus”)

Gatunek: biograficzny, muzyczny 
Kraj produkcji: USA
Reżyseria: Miloš Forman
Scenariusz: Peter Shaffer
Obsada: F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge

Czołowy przedstawiciel Czechosłowackiej Nowej Fali, Miloš Forman, opiera swój film biograficzny o sztukę Petera Shaffera, "Amadeusz". Historia Wolfganga Amadeusza Mozarta opowiedziana jest z dużą dozą dystansu biograficznego, gdzie jeden z największych muzyków w historii jawi się jako zuchwały i wulgarny cwaniak. Choć film Formana jest monumentalny (w szczególności w scenach operowych) i dopieszczony realizacyjnie, to w tej historii nie ma ani trochę nudy. Główny wątek stanowi rywalizacja między Antonio Salierim, a Amadeuszem, która niepozbawiona jest humoru ze strony stale kpiącego Mozarta. Wraz z rozwojem akcji biografia kompozytora przybiera jednak smutny wydźwięk – „Amadeusz” to po prostu historia niezrozumianego człowieka, który wyprzedzał swoją epokę.Czytaj więcej na Conowego.pl


Porady - Promocje

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!