Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

70 proc. Polaków nie płaci za usługi telekomunikacyjne

Redakcja
Michał Pawlik
Blisko połowa Polaków nie płaci rachunków w terminie - tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Grupy KRUK przez Instytut Badania Opinii Homo Homini. Najwięcej, bo 69% badanych, spóźnia się z płatnością rachunków za telefon, Internet i kablówkę.

Według badań przeprowadzonych na zlecenie Grupy KRUK prawie 40% Polaków potwierdziło, że zdarzyło im się zwlekać ze spłatą należności, takich jak: rachunki telekomunikacyjne, czynsz oraz inne opłaty mieszkaniowe. Co ciekawe, osoby osiągające najwyższe dochody (ponad 5000 zł) wskazywały wprawdzie na brak problemów z terminową spłatą zobowiązań kredytowo-pożyczkowych, ale w 100% przyznały, że w przypadku innych należności zdarzało im się nie dotrzymać terminu spłaty.

Najczęściej problem ze spłatą kredytu mają mieszkańcy małych miast do 50 tys. mieszkańców (11%) oraz wsi (9%), co stoi w opozycji do mieszkańców dużych miast, którzy nie deklarowali takiego problemu. Natomiast właśnie mieszkańcy największych miast przodują w nieterminowych opłatach czynszu (26%), a ludzie zamieszkujący duże miasta mają kłopot z rachunkami mieszkaniowymi, takimi jak opłaty za gaz, prąd, wodę itp. (56%).
Niezależnie zaś od miejsca zamieszkania Polacy wskazywali na problemy z terminowymi opłatami rachunków telekomunikacyjnych – ma je 74% mieszkańców dużych miast, 81% mieszkańców średnich miast oraz 74% Polaków zamieszkujących wsie. Problem ten łączy osoby z różnym wykształceniem – zarówno Polacy o wykształceniu podstawowym (prawie 100%) jak i wyższym (78%) przyznali, że zdarzało im się spóźniać z płatnością rachunków telefonicznych. Różnica pojawia się dopiero, gdy weźmiemy pod uwagę wiek „spóźnialskich”. Młodzi ludzie do 34. roku życia najczęściej spóźniają się z opłatą rachunków za telefon komórkowy i Internet, natomiast osoby starsze – po 65. roku życia – w większości nie płacą w czasie opłat mieszkaniowych.

Badania przeprowadzone na zlecenie Grupy KRUK dostarczają również innych ciekawych informacji. Wbrew powszechnym opiniom, że Polacy najczęściej biorą kredyt na własne M, okazuje się, że 47% pożyczkobiorców przeznacza kredyty na zakup AGD (pralki, lodówki, kuchenki), a 30% na sprzęt elektroniczny, ponad 15% - na leczenie, a jedynie 7% kredytuje swoją inwestycję w mieszkanie czy nieruchomość, np. remont domu. Najnowsze badania pokazują, że Polacy mają wyraźny problem z systematycznym i terminowym regulowaniem płatności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ladekzdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto