Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy przejście pod placem Strzegomskim wreszcie będzie suche? Naprawa sufitu na horyzoncie

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Jakub Mielcarz
Jakub Mielcarz
Paweł Relikowski / Polska Press
Wrocławskie przejście pod placem Strzegomskim słynie z "miejskiego jeziora", które pojawia się tam po każdym większym deszczu. Mieszkańcy muszą wtedy mierzyć się z wysokimi kałużami i wodą kapiącą z sufitu. Czy nadchodzące prace naprawcze zmienią tę niekomfortową sytuację?

Przejście podziemne pod placem Strzegomskim to miejsce, które wielu wrocławian zna z nieprzyjemnej strony. Gwałtowne deszcze sprawiają, że staje się ono nieprzejezdne bez zaangażowania w akrobatyczne uniki lub trawersowanie przy ścianach. Problemem jest nie tylko ogromne nagromadzenie wody, ale również woda przeciekająca przez szczelinę dylatacyjną w suficie.

Planowana naprawa

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta (ZDiUM) podjął kroki mające na celu zażegnanie problemu przeciekającego sufitu. Ogłoszony został przetarg na naprawę szczeliny dylatacyjnej, która jest głównym źródłem uciążliwych przecieków.

- Dylatacja w tym miejscu utraciła szczelność i woda opadowa przecieka, podczas deszczu na suficie robiły się zacieki. Robimy remont dylatacji, aby przywrócić szczelność. W ramach tego zadania zostanie zastosowana specjalna żywica. Mamy ją przetestowaną i sprawdzoną w innych przejściach podziemnych. Dzięki tej inwestycji, woda nie powinna już spływać szczeliną dylatacyjną z sufitu – tłumaczy Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy ZDiUM.

Wybrany wykonawca będzie miał pół roku na wykonanie prac, co daje nadzieję, że jeszcze w tym roku problem przeciekającego sufitu zostanie rozwiązany.

Niestety, naprawa dylatacji nie rozwiąże problemu zalewania przejścia podczas intensywnych opadów deszczu. Kwestia niewydolnego odwodnienia pozostaje otwarta, a jak na razie nie ma planów, aby ją adresować w najbliższym czasie.

- Prace przy uszczelnianiu dylatacji nie dotyczą poprawy odwodnienia liniowego, znajdującego się w posadce przejścia podziemnego. Nasze działania w tym zakresie sprowadzają się do prac związanych z czyszczeniem i utrzymaniem drożności odwodnienia liniowego oraz odpływu. Prace te są prowadzone okresowo. Przy nawalnych opadach deszczu, nawet jeśli odpływ będzie drożny, a sieć kanalizacyjna w trakcie dnia przyjmie na siebie nadmierną ilość opadów, minie trochę czasu, zanim woda spłynie – mówi Tomasz Jankowski.

ZDiUM przyznaje, że w tym roku skupi się wyłącznie na remoncie dylatacji, nie wykluczając jednocześnie, że w przyszłości może znaleźć się sposób na poprawę efektywności odwodnienia.

- W tym roku planujemy skupić się na remoncie dylatacji. Nie jest wykluczone, że możliwości finansowe w przyszłości pozwolą rozwiązać ten problem i zwiększyć efektywność odwodnienia.

Problem zalewania przejścia pod placem Strzegomskim nie jest nowy – mieszkańcy Wrocławia borykają się z nim od co najmniej dekady. W 2014 roku w internecie pojawił się filmik, który dokumentuje skalę problemu. Jeszcze w grudniu zeszłego roku, aby ułatwić przechodniom poruszanie się, ktoś nieznany ułożył tam system kładek z europalet. Pomysł ten, choć kreatywny, nie spotkał się z aprobatą i szybko zniknął.

Mieszkańcy Wrocławia mogą mieć nadzieję, że przynajmniej część problemu z przejściem pod placem Strzegomskim zostanie wkrótce rozwiązana. Naprawa dylatacji może nie zlikwiduje całkowicie "miejskiego jeziora", ale przynajmniej zatrzyma wodę kapiącą z sufitu. Co do zalewania przejścia, pozostaje mieć nadzieję na przyszłe inwestycje, które rozwiążą problem raz na zawsze.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto