Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Goworów z certyfikatem Sieci Najciekawszych Wsi

red.
fot. Gmina Międzylesie
Podczas konferencji, która odbyła się 30 września w Istebnej, certyfikaty uczestnictwa w Sieci odebrało dziesięć pierwszych miejscowości z całej Polski, w tym nasz Goworów.

Sieć Najciekawszych Wsi to markowy produkt turystyczny Stowarzyszenia Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi. W minionych miesiącach wsie odwiedzała komisja certyfikacyjna, której zadaniem było potwierdzenie spełnienia warunków uczestnictwa w Sieci. Goworów oceniany był przez komisję dnia 6 września 2019 r.

Konferencja została zorganizowana w ramach operacji pn. „Na drodze do odkryć – start Sieci Najciekawszych Wsi” dofinansowanej ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Uroczystego otwarcia dokonali Wójt Gminy Istebna Łucja Michałek oraz Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi Marek Chmielewski.

Uczestnicy konferencji wysłuchali kilku wystąpień. Prezentację pt. „Proces certyfikacji miejscowości pretendujących do uczestnictwa w SNW” przedstawił Ryszard Wilczyński. Z kolei prof. Sylwia Staszewska wystąpiła z wykładem na temat zasobów lokalnych jako czynnika rozwoju społeczno-gospodarczego i przestrzennego małych miast i wsi.

Działania na rzecz rozwoju gmin o charakterze wiejskim w województwie śląskim przedstawił Dyrektor Biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów Witold Magryś. Piotr Idziak z firmy Locativo opowiadał natomiast, jak wykorzystać lokalne zasoby dziedzictwa i stworzyć strategię marki miejscowości, a także jak skutecznie „sprzedać” koncepcje produktów turystycznych. Z kolei burmistrz Gogolina Joachim Wojtala przedstawił prezentację na temat drogi Kamienia Śląskiego do uzyskania Certyfikatu Uczestnika SNW.

Certyfikaty uroczyście odebrało 10 najbardziej aktywnych miejscowości: Gniewino (gmina Gniewino), Goworów (gmina Międzylesie), Istebna (gmina Istebna), Jemielnica (gmina Jemielnica), Kamień Śląski (gmina Gogolin), Łącko (gmina Postomino), Stare Siołkowice (gmina Popielów), Swołowo (gmina Słupsk), Zalipie (gmina Olesno) i Złoty Potok (gmina Janów).

Oprócz konferencji, projekt "Na drodze do odkryć..." zakładał także organizację wyjazdu studyjnego na teren gminy Istebna. 1 października członkowie PSORW i SNW odwiedzili m.in. Kurną Chatę Kawuloka - stary drewniany dom z 1863 r. pełen dawnych sprzętów gospodarstwa domowego i narzędzi, który w autentyczny sposób oddaje warunki, w jakich żyli mieszkańcy Istebnej w drugiej połowie XIX w. Grupa zwiedziła też Centrum Koronki Koniakowskiej i Centrum Pasterskie, gdzie można było spróbować tradycyjnych serów.

W ramach przedsięwzięcia odbyły się również warsztaty „Od wyróżnika do opowieści, czyli jak w pełni wykorzystać potencjał wsi?”. Podczas dwudniowych zajęć uczestnicy określili m.in. wyróżniki swoich wsi, sformułowali dla nich myśli przewodnie i zaplanowali działania, które pozwolą je lepiej wykorzystać w ramach uczestnictwa w SNW. Uczestnicy warsztatów oceniali też już wdrożone elementy oferty wsi, które otrzymały certyfikaty.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Goworów z certyfikatem Sieci Najciekawszych Wsi - Bystrzyca Kłodzka Nasze Miasto

Wróć na ladekzdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto