Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłodzko: I rocznica beatyfikacji księdza Hirschfeldera

WEN
W najbliższą niedzielę w Kłodzku odbędą się uroczyste obchody I rocznicy beatyfikacji księdza Gerharda Hirschfeldera.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00. Najpierw odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca księdza Gerharda przy Zakładzie Karnym w Kłodzku, gdzie w czasie II wojny światowej duchowny odbywał karę za to, że sprzeciwiał się nazistom. Potem planowana jest uroczysta msza św. w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP (oo. Jezuici) pod przewodnictwem biskupa świdnickiego Ignacego Deca. O godz. 13.00 natomiast odbędzie się uroczyste otwarcie nowej ulicy Błogosławionego Księdza Gerharda Hirschfeldera (ulica prowadząca do kościoła o.o. Jezuitów od ul. Wojska Polskiego). Na zakończenie, ok. godz. 14.00 wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.
Warto też dodać, że w organizację uroczystości zaangażowali się także więźniowie z kłodzkiego zakładu karnego, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali spektakl teatralny opowiadający historię księdza Gerharda. Premiera już dzisiaj, ale tylko dla zaproszonych gości.
Przypomnijmy. Ksiądz Gerhard Hirschfelder to pierwszy błogosławiony w diecezji świdnickiej. Został beatyfikowany w ubiegłym roku, 19 września, po dziesięciu latach trwania procesu beatyfikacyjnego. Uroczystość odbyła się w niemieckim Münster. Tam bowiem mieszkają dawni kłodzczanie, bliscy i znajomi księdza Gerharda.
- Był księdzem idealnym i odważnym człowiekiem. Do wiary w Boga potrafił namówić tłumy, choć żył w czasach niezwykle trudnych i zapłacił za to najwyższą cenę - podkreślał wielokrotnie ojciec Antoni Dudek, franciszkanin, który rozpowszechnił historię wyjątkowego księdza.
Ksiądz Gerhard urodził się 17 lutego 1907 roku w Kłodzku. Tam się wychował i tam kształcił. Po seminarium duchownym we Wrocławiu wrócił na ziemię kłodzką już jako wikary. Pracował najpierw w kudowskiej Czermnej, a potem w Bystrzycy Kłodzkiej.
- Uwielbiał młodzież i miał na nią duży wpływ. Słynął z odważnych kazań, potępiających ideologię faszystowską - opowiada ojciec Antoni, który księdza Gerharda porównuje do księdza Jerzego Popiełuszki. Hirschfelder, choć kontrolowany i podsłuchiwany, też nie bał się wypowiadać ostrych słów. Gdy w Bystrzycy Kłodzkiej zniszczono kapliczkę, ksiądz Gerhard potępił ten fakt podczas kazania. W efekcie został aresztowany i trafił do więzienia w Kłodzku. Kilka miesięcy później przewieziono go do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie 1 sierpnia 1942 roku zmarł po długich torturach. Grób duchownego znajduje się w Kudowie Czermnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto