Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książki dla dzieci i młodzieży na spotkaniu kłodzkiego Dygresyjnego Dyskusyjnego Klubu Książki

red..
fot. PiMBP w Kłodzku
Spotkanie listopadowe Dygresyjnego Dyskusyjnego Klubu Książki dotyczyło polskiej współczesnej literatury dla młodego czytelnika. Rolę moderatora przejęła Agnieszka Urbańska - autorka ponad 20 książek dla dzieci, absolwentka filologii polskiej, doktor nauk humanistycznych.

Wprowadziła obecnych w temat i posługując się magicznym kuferkiem, zaprezentowała kilka książek reprezentujących nowe nurty w literaturze dla dzieci i młodzieży.

Pierwszym dobrze rozwijającym się i wysoko oceniany gatunkiem jest literatura wizualna. Mamy już duże grono rozpoznawalnych, a także nagradzanych autorów m.in.: Iwonę Chmielewską, Józefa Wilkonia, Aleksandrę i Daniela Mizialskich, Nikolę Kucharską, Ewę i Pawła Pawlaków, Aleksandrę Cieślak.

Kolejny nurt to książki, w których występuje nowy rodzaj bohatera. Obok księżniczek i rycerzy czy też zwierząt mówiących ludzkim głosem spotykamy przedmioty codziennego użytku np.: jak skarpetki w cyklu Justyny Bednarek, krzesło i drzewo u Andrzeja Maleszki. Do literatury dziecięcej przeszły też takie gatunki jak powieść detektywistyczna czy literatura fantastyczna. Tu możemy zarekomendować cykl o „Detektywie Pozytywce” Grzegorza Kasdepke czy książkę „Felix, Net i Nika” Rafała Kosika.

Wątki fantastyczne obecne są w powieści Marty Kisiel „Małe Licho” i Zofii Staneckiej „Księga Ludensona”. Ciekawą historią z dreszczykiem jest książka „Łowy” Emilii Kiereś osnuta wokół „Świtezianki” Adama Mickiewicza. Licznie reprezentowane na polskim rynku wydawniczym są książki powstające na zamówienie, o charakterze poradnikowo-edukacyjnym takie jak: cykl o Puciu Marty Galewskiej Kustry czy seria o Basi Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Wszyscy obecni na spotkaniu stwierdzili, że polski rynek wydawniczy dla dzieci i młodzieży świetnie się rozwija, oferta jest bardzo interesująca zarówno pod względem treści, jak i szaty graficznej. Naszym zdaniem na szczególną uwagę zasługują wydawnictwa: Dwie siostry, Literatura, Hokus-Pokus, Adamada, Tadam, Dzika Małpa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto