Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzecznik ZUS-u odpowiada na Wasze pytania

DAB
Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku
Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku fot. Piotr Krzyżanowski
Dostajemy od Was dziesiątki pytań związanych z aktualną sytuacją. Jak zwykle przekazujemy je do ZUS-u, gdzie odpowiada na nie Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy. Zobaczcie!

Żłobek, do którego chodzi moje dziecko został otwarty, ale ja nie chcę tam posyłać dziecka, bo boję się o jego i nasze zdrowie. Chciałabym nadal opiekować się córką w domu i dostawać za to zasiłek z ZUS? Alicja.

Pani Alicjo, tak może pani nadal dostawać zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem. Otwarcie placówki opiekuńczej nie nakłada na rodziców obowiązku oddawania do niej dzieci. Dlatego jeżeli pomimo otwarcia żłobka nie decyduje się pani na posłanie do niego dziecka z powodu stanu epidemii, dodatkowy zasiłek opiekuńczy pani nadal przysługuje. Podobnie jest w sytuacji, kiedy placówka, do której chodzi dziecko, jest już otwarta, jednak nie zapewnia opieki wszystkim dzieciom, rodzice tych dzieci nadal mogą występować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Pracuję w małym zakładzie fryzjerskim i już miesiąc temu złożyłam do mojej szefowej oświadczenie, że chcę dostać zasiłek na opiekę nad dzieckiem. Moja szefowa rozkłada ręce, zapewnia, że dokumenty w ZUS złożyła ja a do tej pory nie dostałam ani złotówki. Jak długo muszę czekać? Joanna

Pani Joanno, szybkość wypłaty zasiłku zależy od tego, kto wypłaca zasiłek. Jeżeli pracownikowi pieniądze przelewa jego pracodawca wtedy wypłata z pewnością jest szybsza niż w przypadku osób samozatrudnionych, którzy taki wniosek składają bezpośrednio do ZUS oraz pracowników małych firm (do 20 pracowników), którym zasiłek wypłaca bezpośrednio ZUS.

Pracownik lub zleceniobiorca w małej firmie tak jak jest w pani przypadku - składa oświadczenie o tym, że chce skorzystać z opieki nad dzieckiem bezpośrednio do swojego płatnika składek np. pracodawcy, zleceniodawcy. Pracownik może także sam złożyć wniosek bezpośrednio do ZUS, ale to znacznie wydłuża procedurę, bo wtedy my zwracamy się do pracodawcy o przesłanie do nas druku, Z-3 jeśli ktoś jest zatrudniony na umowę o prace lub Z-3a jeśli to umowa zlecenia. Jeśli wniosek jest składany bezpośrednio do pracodawcy wtedy to pracodawca od razu po załączeniu do wniosku o zasiłek odpowiedniego formularza – wysyła go do ZUS.

Czyli słusznie zrobiła pani składając wniosek do swojej szefowej, ale inaczej niż w dużych firmach wypłata z ZUS nie następuje z automatu, gdy wpływa do nas wniosek - sprawdzamy, czy wnioskodawca podlega ubezpieczeniu chorobowemu, (bo to z tego funduszu jest wypłata), czyli albo czy zapłacił jeszcze za marzec składkę albo złożył wniosek o zwolnienie ze składek lub o odroczenie płatności, gdy ktoś jest samozatrudniony. A to niestety trwa, dodam, ze ustawowo ZAWSZE wniosek jest (i był wcześniej, bo tu się nic nie zmieniło) rozpatrywany dopiero po upływie czasu, na jaki jest wnioskowany zasiłek).

I moje drugie pytanie dotyczy tego jak liczyć 14 dni dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki. We wniosku można podać łączny okres opieki nad dzieckiem albo wyłączyć z tego okresu dni, w których nie była pani zobowiązana pracować, np. sobotę i niedzielę lub gdy dziecko miało zapewnioną opiekę. Czyli np. może pani podać, ze wnioskuje pani o zasiłek za całe dwa tygodnie 4.05-17.07 lub wyszczególnić konkretne dni: 4.05-8.05; 11.05-15.05 etc.

Czy otrzymam dodatkowy zasiłek opiekuńczy, jeśli ojciec dziecka wykonuje pracę zdalną? Beata

Pani Beato, tak dostanie pani, ponieważ rodzic, który wykonuje pracę zdalną, nie może zapewnić opieki dziecku. Zatem drugiemu rodzicowi przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Czy jako ojciec dziecka otrzymam dodatkowy zasiłek opiekuńczy, jeśli matka dziecka jest na urlopie dla poratowania zdrowia? Piotr

Panie Piotrze, tak może pan wystąpić o zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem, gdyż osoba tak jak pana żona korzystająca z urlopu dla poratowania zdrowia nie może zapewnić opieki dziecku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzecznik ZUS-u odpowiada na Wasze pytania - Kłodzko Nasze Miasto

Wróć na ladekzdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto