Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie odkrycie archeologiczne w Złotym Stoku

Damian Bednarz
Damian Bednarz
Kolejne odkrycie podczas remontu kościoła poewangelickiego w Złotym Stoku. Tym razem natrafiono na epitafium żony książęcego mincerza z 1608 roku.

Płyta kamienna z żółtego piaskowca znajdowała się około 60 cm poniżej obecnego poziomu. Zachowały się na niej inskrypcje w języku niemieckim oraz cztery kartusze herbowej. Najprawdopodobniej upamiętniała ona zmarłą żonę mistrza menniczego księstwa Ziębicko-Oleśnickiego. Wyryto na niej datę "03.04.1608", która najprawdopodobniej jest datą śmierci kobiety. Oprócz tego znaleźć tam można cytaty z Pisma Świętego.

To już drugie odkrycie, którego dokonano w trakcie remontu kościoła poewangelickiego. Pod koniec lipca we wschodniej części kościoła, bezpośrednio pod ścianami fundamentów prezbiterium, odsłonięto fragmenty dawniejszej zabudowy, najprawdopodobniej apsydy. Apsyda to pomieszczenie zamykające część świątyni, np. prezbiterium czy nawy, najczęściej przyjmująca postać półkola lub wieloboku.

- Może być to sensacyjne odkrycie, ponieważ apsydy są charakterystyczne dla architektury romańskiej i funkcjonowały do mniej więcej połowy XIII w. Do tej pory najstarsza informacja sugerująca istnienie kościoła w Złotym Stoku pochodziła z 1331 r. Odkrycie apsydy datowanej na ok. poł. XIII w. pozwala nam przypuszczać, że albo mamy do czynienia z obecnością kościoła przedlokacyjnego w Złotym Stoku albo lokacja miasta odbyła się znacznie wcześniej, niż do tej pory sądzono, a tutejsi mieszkańcy już w XIII w. modlili się w murowanej świątyni - czytamy na stronie urzędu w Złotym Stoku.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z POPRZEDNIEGO ODKRYCIA:

Sensacyjne odkrycie! Czy Złoty Stok jest jednym z najstarszy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielkie odkrycie archeologiczne w Złotym Stoku - Kłodzko Nasze Miasto

Wróć na ladekzdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto