Zakończył się V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024.

Materiał informacyjny TOGETAIR 2024
Togetair 2024 - otwarcie
Togetair 2024 - otwarcie
Dwudniowe wydarzenie po raz kolejny połączyło eksperckie grono prelegentów reprezentujących świat biznesu, administracji, nauki oraz NGO’s i mediów. Tegoroczna edycja miała miejsce w Varso Place – najwyższym budynku UE.

Pierwszego dnia po śniadaniu prasowym, które odbyło się na 49. piętrze z udziałem kluczowych mediów, rozpoczęły się debaty oraz dyskusje.

CLIMATE CARE – atomowa zmiana i system kaucyjny

Scena CLIMATE CARE stała się główną areną dyskusji oraz debat na rzecz zrównoważonej przyszłości klimatu i środowiska. Eksperckie grono poruszyło m.in. kwestie dotyczące przyszłości polskiej gospodarki w kontekście redukcji CO2 i neutralności klimatycznej. Nie zabrakło także głosów na temat polskiego atomu.

– W świecie zachodnim nie ma jak dotąd żadnego reaktora – zaznaczył podczas śniadania prasowego Szczepan Ruman, Prezes Zarządu Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria. – Dla inwestorów finansujących kluczowa jest wiarygodność i odpowiedzialność za wykonanie w określonym terminie i koszcie. Horyzont 48 miesięcy jest w perspektywie instytucji finansowych do ogarnięcia. Łatwiej wówczas ten zwrot z inwestycji zobaczyć. (...) – dodał, mówiąc o sposobie pozyskiwania środków na realizację kluczowego projektu. To właśnie Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria ogłosiła podczas TOGETAIR 2024 otrzymanie wszystkich niezbędne opinie dot. decyzji zasadniczej rządu w sprawie technologii małych reaktorów jądrowych SMR od Rolls Royce.

Scena CLIMATE CARE otworzyła także przestrzeń do emocjonującej dyskusji na temat systemu kaucyjnego. Temat ten budzi zainteresowanie nie tylko w kontekście ochrony środowiska czy gospodarki odpadami, ale także w zakresie zmian prawnych. Panel dyskusyjny nie tylko obnażył różnice zdań, ale także stał się polem do wygłoszenia eksperckich rekomendacji i spostrzeżeń.

– Operatorzy powinni być zobligowani do współpracy – zauważył Konrad Nowakowski, Prezes Zarządu Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań – uważam, że jesteśmy w stanie w czerwcu 2024 mieć taki system, który doprowadzi do sytuacji, o której mówimy. Rok 2025 jest jutro, dzisiaj powinniśmy działać. – Surowiec, który ucieka z systemu gminnego to 2 mld zł na rynku komunalnym, czyli około 20% ucieka z systemu gminnego, który nadpłacać będą musieli mieszkańcy – wyraził głos sprzeciwu Krzysztof Gruszczyński, Prezes Zarządu / CEO ALBA POLSKA Sp. z o. o.

BUSINESS CONNECT, czyli GOZ, e-commerce i ekoinnowacje

Przestrzenią na wyrażenie eksperckich rekomendacji w sektorze biznesu stała się scena BUSINESS CONNECT. Prelegenci podjęli na niej wiele istotnych tematów, m.in. skupionych wokół Gospodarki Obiegu Zamkniętego czy e-commerce.

– 30% Polaków, którzy kupują offline, chce dotknąć produktu, chce go sprawdzić. W przypadku usług kupujemy je online i bardzo istotnym czynnikiem jest porównanie ofert w jednym miejscu – zaznaczyła Sonia Kondratowicz, Dyrektorka Departamentu Rozwoju Cyfrowego Biznesu, Medicover.

W eksperckim gronie pojawiły się również głosy dotyczące nowych technologii, które łączą smart podejście do biznesu z potencjałem innowacji.

– Naukowcy mają ambicje na projektowanie nowych technologii. Dialog pomiędzy światem nauki a biznesem musi mówić zrozumiałym językiem. (…) Poprzez odpowiednie kształtowanie filozofii firmy, konsument będzie w stanie zapłacić więcej – podkreśliła Katarzyna Jodko-Piórecka, Koordynator ITECH reprezentująca Instytut Innowacji i Technologii Sieci Badawczej Łukasiewicz.

FUTURE COOPERATION – klimatyczna rewolucja, digitalizacja i polskie innowacje

Wizje przyszłości i rola innowacji znalazły także przestrzeń na trzeciej scenie tematycznej – FUTURE COOPERATION. Eksperckie grono debatowało o przyszłości biznesu, finansów i środowiska w szerszej perspektywie. Znalazła się tu także przestrzeń na dyskusje dotyczące potencjału sztucznej inteligencji czy finansowania zrównoważonego rozwoju.

– My analizujemy i działamy, starając się zrozumieć naszych klientów – podkreślił Michał Bańka, Co-founder Accelpoint Sp. z o. o. – Akceleracja startupów jest to ciągły proces, który polega na wsparciu, pomocy i połączeniu.

Ekspert zabrał głos w ramach panelu dyskusyjnego pt. „Wyniki pierwszego raportu dotyczącego sektora polskich innowacji klimatycznych”, który opracowany został m.in. w oparciu o dane zebrane na podstawie badania 133 start-up’ów.

Drugi dzień TOGETAIR 2024 ponownie stał się przestrzenią do wymiany zdań i poglądów, a dyskusje skupione wokół trzech tematycznych scen połączyły ekspertów z różnych środowisk.

Odpowiedzialność twórcy i ochrona bioróżnorodności

Scena CLIMATE CARE stała się przestrzenią wymiany idei i eksperckich dyskusji poświęconych m.in. NexGenerationEU i zmianom w branży budowlanej.

Tego dnia odbyła się uroczysta gala Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego, w ramach której nagrodzono najbardziej innowacyjne i przemyślane projekty dot. promocji lub wdrożenia działań na rzecz gospodarki cyrkularnej.

Po przerwie lunchowej eksperci zasiedli do panelu pt. „Odpowiedzialność twórcy – opieka, edukacja czy ekościema?”. W rozmowach poruszano m.in. kwestię weryfikacji informacji znalezionych w sieci i rolę wiarygodnych źródeł.

– Zasada etyki jest jedna: rzetelność i sprawdzanie udostępnianych informacji – podkreśliła Dorota Grabowska, p.o. Dyrektora, Redaktor Naczelna TVP Lublin. – Jeśli nie mamy pewności, powinniśmy je weryfikować z ekspertami, specjalistami (…). Nie jesteśmy w stanie wyedukować wszystkich, ale możemy zacząć od siebie. Na scenie głównej wydarzenia pojawiła się również Beata Pawlikowska, pisarka, dziennikarka, podróżniczka, inspiratorka, autorka ponad stu książek. W ramach wygłoszonego key note zwróciła uwagę na aspekt ekologii postrzegany oczami podróżnika. – Tacy ludzie, którzy mieszkają w dalekich miejscach, poza okiem turystów, instynktownie dbają o ekologię. Bo dla nich ziemia jest domem – podkreśliła prelegentka. – Jeśli każdy z nas w swoim życiu zacznie kierować się podstawowymi wartościami: uczciwością, życzliwością, dobrem, miłością, to inni pójdą za nami. I tak zmienimy świat.

Ostatnim panelem zamykającym debaty toczące się na scenie CLIMATE CARE stała się dyskusja poświęcona bioróżnorodności i realizacji celów klimatycznych w leśnictwie. Istotną kwestią w jakiej zabrano głos stała się rola ekologów i samego ekosystemu.

– Las jako ekosystem na trzech poziomach – globalnym, kontynentalnym i lokalnym – pełni niesamowicie dużą ilość funkcji – podkreślił Jerzy Fijas, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Zrównoważonej Gospodarki Leśnej, Lasy Państwowe. – Zanik bioróżnorodności wskazywany jest jako top 5 zagrożeń dla gospodarki światowej w najbliższej dekadzie – alarmował Dariusz Gatkowski, Doradca Zarządu ds. różnorodności biologicznej, WWF.

Areną eksperckich debat były także dwie pozostałe sceny – BUSINESS CONNECT poświęcona aspektom gospodarczym oraz FUTURE COOPERATION skupiona na rozwiązaniach przyszłości. Nowe technologie, inteligentne miasta i zdrowie Polaków Scena BUSINESS CONNECT prowadzona przez Monikę Praczyk połączyła eksperckie głosy skupione na rekomendacjach i strategiach gospodarczych.

Różnorodność tematów pozwoliła spojrzeć na kluczowe kwestie z wielu ciekawych perspektyw. Prelegenci biorący udział w panelu pt. „Homo Deus & Desportare: usługi i technologie w służbie długowieczności i zdrowia ludzi” zwrócili uwagę m.in. na kwestie związane ze zdrowiem psychicznym, chorobami cywilizacyjnymi czy diagnostyką.

– Musimy reagować szybko na to jakie są oczekiwania pacjentów i na to, co wskazuje nam WHO. Ważne są także badania genetyczne, które pozwalają nam ocenić predyspozycje zachorowań. W holistyczne podejście do zdrowia wpisuje się sport – podkreśliła Justyna Gościńska-Bociong, Dyrektorka Komunikacji i Marki Korporacyjnej Medicover.

Głos zabrał również Michał Domaszewski reprezentujący Ambasadorów Zdrowia – partnerskiej sieci zrzeszającej najbardziej wiarygodnych i rozpoznawalnych twórców treści medycznych:

– Skoro mamy wiedzę jak przedłużyć życie, to chcemy ją promować – zaznaczył. – Istotne jest, aby pokonać gąszcz dezinformacji, w której żyjemy i dotrzeć z prawdziwą wiedzą medyczną do naszych pacjentów. Szukanie wiedzy odbywa się coraz częściej już nie przez Google, a przez media społecznościowe. Mam nadzieję, że będziemy dobierać wiarygodnych twórców, aby prozdrowotne postawy promować – dodał.

Poruszony został również temat usług, budynków oraz mieszkań neutralnych klimatycznie. Prelegenci skupili się na idei smart city, debatując nad tym, jak miasta przyszłości mogą odpowiedzieć na nadchodzące wyzwania.

– Bacznie przyglądamy się zmianom planowanym na rynku krajowym i europejskim. Idea smart city nie zawsze musi być widoczna z perspektywy klienta. Kładziemy nacisk na potrzeby naszych klientów, aby dopasować technologię do ich potrzeb, np. za pomocą stref ułatwionego dostępu – podkreślił Ariel Wojciechowski, Ekspert ds. Relacji Partnerskich i Programu InPost Green City. – Chcemy, aby te usługi nadal były proste i zrozumiałe, a klient dostał gotowy produkt, którego potrzebuje.

Scenę BUSINESS CONNECT zamknął temat związany z zasobami. W ramach panelu poświęconego pierwiastkom ziem rzadkich, eksperci dyskutowali na temat tego, jak dostęp do surowców krytycznych wypływa na aspekty gospodarcze. Dyskusję moderowała Agata Śmieja, Prezeska Fundacji Czyste Powietrze. Neutralność klimatyczna, ESG i wodór pod lupą.

– Dzisiaj wszyscy zmierzamy do jednego celu, jakim jest ograniczenie śladu węglowego. (…) W przypadku ESG, nie mówimy o trendzie, my mówimy o megatrendzie – zauważyła Anna Kornecka, Prezeska ESG Impact Network. – Każdy przedsiębiorca, czy jest dużą firmą, czy jest MŚP, będzie musiał śledzić dyrektywy. Ciekawe spojrzenie na kwestie dotyczące zrównoważonej przyszłości rzuciła także rozmowa 1:1 dotycząca technologii wspierającej ESG.

Scena FUTURE COOPERATION stała się także przestrzenią do dyskusji na temat wodoru i OZE. Zrównoważone strategie z myślą o przyszłości stały się tematem ostatniego panelu na tej scenie – „Wodór i Odnawialne Źródła Energii. Zmiana modelu inwestycji – przyszłość zaczyna się teraz”. Różne perspektywy – jeden cel: wspólne działanie na rzecz środowiska i klimatu.

Trzy sceny tematyczne, dwa dni intensywnych rozmów, ponad 30 paneli dyskusyjnych, które stały się areną wymiany międzynarodowych idei, a także szkolenia, okrągłe stoły i gorące krzesła – tegoroczna edycja TOGETAIR 2024 z pewnością rzuciła nowe światło na kluczowe i najbardziej aktualne kwestie dotyczące zrównoważonej przyszłości.

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024. Wydarzenie odbyło się w VARSO Place przy ul. Chmielnej 69/73 w Warszawie w dniach 22-23 kwietnia.

TOGETAIR 2024 otrzymał prestiżowe patronaty od polskich i zagranicznych instytucji, w tym Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Sejmu RP oraz Marszałka Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, a także honorowe patronaty ministerstw Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Przemysłu i Ministerstwa Zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Zakończył się V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024. - Portal i.pl

Wróć na ladekzdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto